روسیه: آمریکا به اشغال غیرقانونی خاک سوریه پایان دهد/غرب از تهدید ونزوئلا دست بردارد


معاون وزیر خارجه روسیه در برلین تأکید کرد که مهمترین اقدام برای حل بسیاری از مسائل در سوریه، از جمله مشکل اردوگاه "الرکبان"، پایان اشغال بخشی از خاک سوریه توسط نظامیان آمریکایی است، ضمن اینکه بحران ونزوئلا هم فقط از راه گفت‌وگو قابل حل است.

4/6/2019 11:02:07 AM
کد خبر: 1442

به گزارش سارنا به نقل از تسنیم و به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ورشینین" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که پایان یافتن اشغال غیرقانونی بخشی از خاک سوریه توسط آمریکایی‌ها می‌تواند مشکلات مربوط به اردوگاه "الرکبان" را نیز حل کند.

این دیپلمات بلندپایه روس در حاشیه رایزنی‌های روسیه ــ آلمان در برلین گفت: «ما چه در تماس‌های غیرعلنی و چه در دیدارهای علنی همواره گفته‌ایم که اصلی‌ترین اقدامی که باید انجام شود تا مشکلات متعدد در سوریه، از جمله مسائل مربوط به اردوگاه "الرکبان" حل‌وفصل شود، چیست. لازم است تا اشغال غیرقانونی بخشی از خاک سوریه توسط نیروهای نظامی آمریکایی پایان یابد. به‌عقیده ما، این مهمترین اقدامی است که باید انجام شود».

ورشینین افزود: «ما به‌طور جدی درصدد انجام اقدامات ضروری برای تغییر وضعیت انسانی در این اردوگاه هستیم، چرا که صحبت بر سر ده‌ها هزار پناهجوی سوری است که نه‌تنها به‌عقیده ما، بلکه بر اساس ارزیابی سازمان ملل متحد مایل هستند تا به محل‌های زندگی قبلی خود و به مناطق تحت کنترل دولت سوریه بازگردند، ولی متأسفانه آمریکایی‌ها که این اردوگاه در منطقه اشغال‌شده آنها قرار دارد، مانع از تحقق این خواسته آنها شده‌اند».

وی یادآور شد که طرف روسی به ادامه تماس‌های خود با آمریکا و سازمان ملل ادامه می‌دهد که این وضعیت تغییر کرده و پناهجویان این اردوگاه بتوانند به خانه‌های خود بازگردند.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تأیید کرد که نشست بعدی رایزنی‌ها در چارچوب "مذاکرات آستانه" درباره سوریه قرار است در تاریخ ‌26ــ25 آوریل (6ــ5 اردیبهشت ماه) در نورسلطان (نام جدید آستانه، پایتخت قزاقستان) انجام شود.

برای حل بحران ونزوئلا، غرب باید از زبان تهدید دست بردارد

این مقام بلندپایه همچنین از شرکای غربی روسیه خواست تا برای حل‌وفصل بحران در ونزوئلا، از تهدید و اعمال زور دست برداشته و به‌سمت توسعه گفت‌وگوها برای حل مسائل روی آورد.

ورشینین در حاشیه رایزنی‌های دوجانبه روسیه ــ آلمان در برلین گفت: «ما خواستار آن هستیم تا بحران کنونی در ونزوئلا از طریق گفتگو بین مخالفان و دولت حل‌وفصل شود و ما اطمینان می‌دهیم که مقامات کاراکاس آمادگی کامل برای این گفتگو را دارند. آلمان جزو گروه تماس بین‌المللی است که به‌ابتکارعمل اتحادیه اروپا به‌وجود آمده است. به‌عقیده ما، منطق هر اقدامی باید بر اساس مذاکره و نه تهدید باشد».

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «مواضع اصولی مسکو درباره دخالت آمریکا در اوضاع ونزوئلا بر این اساس است که تلاش برای مداخله مستقیم در امور داخلی کشور مستقل دیگری به هیچ وجه قابل قبول نبوده و مغایر با اصول منشور سازمان ملل است که خود آمریکایی‌ها دوست دارند درباره آن زیاد صحبت کنند».

در خبر دیگری در رابطه با ونزوئلا، "ریکاردو خوزه منندز" معاون رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که کاراکاس و مسکو در چارچوب نشست کمیسیون بین‌دولتی روسیه و ونزوئلا در بالاترین سطح، 11 توافقنامه راهبردی امضاء کردند. به‌گفته این مقام بلندپایه، این توافقات در زمینه‌های انرژی، مالی، کشاورزی، تجاری، فرهنگی، تحصیلی و علوم و فنون است. توافقاتی نیز برای همکاری در عرصه تولید برق، ماهیگیری و پزشکی صورت گرفته است.

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.


کد امنیتی