افروغ: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند تقسیم کار، اجرا و نظارت است/دلایل عدم توفیق شورا


یک مدرس دانشگاه گفت: آنچه که امروز از شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد هستیم، تشکیل جلسات است و در نهایت بحثی صورت بگیرد و در نهایت تصمیمی گرفته شود. به هرحال تصمیم مصوبه می خواهد، مصوبه نیازمند تقسیم کار است؛ تقسیم کار اجرا می خواهد و در نهایت کار نیازمند نظارت است. این مسأله باید آسیب شناسی شود که مشکل اصلی در کدام بخش است.

4/29/2019 8:03:32 AM
کد خبر: 1655

به گزارش سارنا، عماد افروغ نماینده اسبق مردم تهران در مجلس و کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به این موضوع که فرهنگ مهم ترین و  اساسی ترین مؤلفه انقلاب و نظام است،‌گفت: این موضوع مبنی بر اینکه در جامعه باید نهادی وجود داشته باشد تا نگاه فراقوه ای به فرهنگ داشته باشد، هیچ شک و تردیدی نیست و ما در نظام جمهوری اسلامی ایران آن را در قالب نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ظاهرا به تمام ابعاد و مؤلفه های این جایگاه در طول سال‌ها توجه شده است و  با مرور بر بافت شورا متوجه حضور از همه قوا می‌شویم. همچنین همه کسانی که می‌توانند مصوبات شورا را اجرایی کنند در شورا حضور دارند و در رأس آن ریاست جمهوری است.

افروغ اظهار کرد:‌ مأموریت های اصلی و مبنایی فرهنگی و علمی کشور برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و بر این اساس جایگاهی فراقوه ای برای آن تعریف شده است، اما این پرسش مطرح می شود که آیا شورا به وظایف خود توجه شایسته ای داشته است؟ نگاه محتوایی به وظایف شورا را در این چند سال شاهد بودیم؟ پاسخ را باید در واقعیت یافت. در واقعیت نمی توان اینگونه داوری کنیم که فراقوه ای بوده است. نوع نگاه ها، رویکردها، سیاست ها، رفتارها و تصمیم گیری ها حکایت از این دارد که حسب تغییر رؤسای شورای عالی انقلاب تغییراتی در این ابعاد دیده شده است که این موضوع را می توان مستقیم و غیرمستقیم شاهد بود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ما تا کنون عادت کرده ایم به صورت ذهنی و انتزاعی درباره نهادی داوری کنیم یعنی قضاوت ها براساس جایگاه و اعضای حقوقی و حقیقی آن نهاد است و  اینکه در بهترین حالت چه اسنادی تنظیم کرده اند و چه روابط منطقی میان اسناد وجود دارد، این درحالی است که ما به نتایج موفق اقدامات توجهی نداشتیم.

وی بیان کرد:  رابطه ای میان ایده و واقعیت و ایده فرهنگی و واقعیت فرهنگی وجود دارد. ما قضاوت مان را درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر می دهیم و این گونه آغاز می کنیم که شورا امروز چه واقعیت فرهنگی را برای ما رقم زده است و واقعیت فرهنگی ما حاکی از چیست. اگر واقعیت فرهنگی ما بی مسأله و بی کم و کاست باشد و کمتر دچار مسائل فرهنگی بودیم و  آسیب ها و مسائل فرهنگی ما فزاینده نباشند،‌باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی دست مریزاد گفت که توفیقاتی در تصمیمات، مصوبات، تقسیم کارها، پیگیری و نظارت هایش داشته است.

افروغ ادامه داد: اگر در مسائل فرهنگی دچار آسیب هایی هستیم، طبیعی است که مسئولیت را متوجه ایده پردزان فرهنگی بدانیم  به ویژه  شورای عالی انقلاب فرهنگی که در این رابطه نشان می دهد ایده پردازان فرهنگی ما در ارتقای فرهنگ در کشور و مقابله با آسیب های فرهنگی توفیق نداشتند که در این حالت باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت دست مریزاد! این دست مریزاد یعنی شما توفیقی نداشته اید.

وی ادامه داد: عدم توفیق شورای عالی انقلاب فرهنگی را باید بررسی کنیم که به کدام بخش مربوط می شود. گاهی اوقات سیاست ها جامع و عملیاتی نیست و اگر جامع باشد،‌چرا اجرایی نشده است. همه امکانات در اختیار شورا وجود دارد و از مقام اجرایی و قضایی برخوردارند و حتی رئیس جمهور،‌شخص اول اجرایی کشور،‌رئیس شوراست، دلیل این عدم توفیق شورا چه می تواند باشد؟

افروغ اظهار کرد: آنچه که امروز از شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد هستیم، تشکیل جلسات است و در نهایت بحثی صورت بگیرد و در نهایت تصمیمی گرفته شود. به هرحال تصمیم مصوبه می خواهد، مصوبه نیازمند تقسیم کار است؛ تقسیم کار اجرا می خواهد و در نهایت کار نیازمند نظارت است. این مسأله باید آسیب شناسی شود که مشکل اصلی در کدام بخش است.

وی بیان کرد: نباید این تصور ایجاد شود که مشکل در این است که سیاست تنظیم شده ای اجرا نشده است بله در تصمیم گیری و سیاست ها باید تأمل شود که نتایج عملیاتی باشد نه آنکه نتیجه ای گرفته شود که نمی توان آن را عملیاتی کرد. همچنین  سیاست های اتخاذ شده تا چه اندازه به روز بوده و  تا چه اندازه بیانگر دیالکتیک دلیل و علت محور است یعنی به رابطه بایدها و نبایدها هم توجه شود، هم به قلمرو و عرصه تأثیرات و تأثرات.

افروغ اظهار کرد: اسنادی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می رسد، تا چه اندازه با تبادل نخبگان شکل گرفته است. با فرض بر این که سند مطلوب و اجرایی است، چرا تا کنون این اسناد اجرایی نشده است؟ چه کسی باید پاسخگو باشد حتی اگر در کشور شکافی میان نظر و عمل وجود داشته باشد، باز هم حسب  جایگاه، شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئول اصلی است.

وی بیان کرد: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی به جایگاه اصلی اش توجه می کرد،‌ متوجه بسیاری از مقولات فرهنگی می شد و برای آن راه حل هایی می یافت. مقام معظم رهبری تأکید کرده اند که دانشگاه باید پاسخگوی شکاف میان نظر و عمل بوده و نسبت به این موضوع باید نگاه فرهنگی داشته باشد. مسئولیت سرقت علمی در دانشگاه، مشکلات فرهنگی متوجه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. همه این موضوعات باید موشکافانه مورد بررسی قرار داد که آیا می خواهیم شورا وجود داشته باشد که اگر این طور است باید شورا لوازمی داشته باشد که توجه به مقولات لوازم آن به شمار می رود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: اگر قرار است شورای عالی انقلاب فرهنگی در قالب شکل و فرمی باشد و  به عنوان نهادی فعالیت کند که عریضه خالی نباشد، همان بهتر که تعطیل شود. ملاک ارزیابی هر نهادی به میزان موفقیت عملی او بستگی دارد نه به جایگاه آن روی کاغذ.

وی بیان کرد:  دین و حوزه و دانشگاه و قوه مجریه، قدرت سیاسی مشروط بوده و  اینها هدف غایی نیست، بلکه هدف غایی خدمت به مردم و رفع نیازهای واقعی اقتصادی،‌ سیاسی،‌فرهنگی و اجتماعی مردم است. ما گفتمان انقلاب اسلامی را پذیرفتیم و در این گفتمان آزادی خواهی، عدالت خواهی و اخلاق مطرح است. 

افروغ اظهار کرد: توفیق شورای عالی انقلاب فرهنگی به این معنا نیست که به ما اسنادی را نشان دهند،‌بله میزان موفقیت شان به نوع عملکردشان بستگی دارد. امروز سینما به ابتذال و هرزگی کشیده شده که مسئولیت این وضعیت با چه کسی است؟  در نگاه کلان یادمان نرود بسیاری از سیاست ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط می شود که او باید پاسخگو باشد و راهبردهایی را برای سایر نهادها تنظیم کند.

وی افزود: سر رشته بسیاری از تصمیمات و سیات های فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط می شود؛ بنابراین شورا دارای جایگاه اساسی، مبنایی و ضروری است که در بخش هایی توفیق داشته و در بخش هایی توفیق نداشته است. در مجموع اگر به رابطه ایده و واقعیت برگردیم، شورا توفیق چندانی نداشته است.

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.


کد امنیتی