کشف راز تکثیر دی ان ای بعد از نیم قرن


قوانین حاکم بر فرایند تکثیر سلولی بعد از نیم قرن کشف شده و دانشمندان امیدوارند بتوانند از این یافته ها برای پیشبرد علم ژنتیک استفاده کنند.

12/31/2018 9:00:35 AM
کد خبر: 739

به گزارش سارنا به نقل از تک اکسپلوریست، در سال 1950 دانشمندان برای اولین بار از تکثیر دی ان ای ها مطلع شدند و این پدیده را کشف کردند. اما تا به امروز قوانین حاکم بر نحوه تکثیر دی ان ای ها را کشف نکرده بودند. اما حالا بعد از نیم قرن آنها از این راز پرده گشایی کرده اند.

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا می گویند آنها نقاط خاصی در مولکول های دی ان ای را که وظیفه کنترل پدیده تکثیر دی ان ای را بر عهده دارند، شناسایی کرده اند.

آنان در این مورد گفته اند: این امر تا به امروز یک راز باقی مانده بود. اما سرانجام جزئیات تکثیر سلولی و دی ان ای ها شناسایی شده اند. این امر می تواند حتی به درک بهتر نحوه انتقال بیماری های پیچیده به انسان و تشدید بیماری ها در هر انسان کمک کند.

محققان برای کشف نقاط کنترل کننده تکثیر دی ان ای تصاویر سه بعدی از آن را با بالاترین کیفیت ممکن تهیه کردند و مولکول های عامل تکثیر را کشف کردند. آنها از فناوری پیشرفته ویرایش ژن یا CRISPR هم به منظور حذف زوائد گمراه کننده استفاده کردند. در نهایت سه نقطه کلیدی موثر برای تکثیر دی ان ای شناسایی شد که حذف آنها از رشد دی ان ای جلوگیری می کند.

منبع: فارس

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.


کد امنیتی