پیرامون نامه اخیر علی مطهری به سردار جعفری

پیرامون نامه اخیر علی مطهری به سردار جعفری


اخیرا علی مطهری در نامه ای به سردار جعفری، به سخنان فرمانده کل سپاه درباره پیشنهاد مذاکره ترامپ واکنش نشان داده است.

10/22/2018 10:28:04 AM
کد خبر: 10

سارنا: اخیرا علی مطهری در نامه ای به سردار جعفری، به سخنان فرمانده کل سپاه درباره پیشنهاد مذاکره ترامپ واکنش نشان داده است.
آقای مطهری هر از چندگاهی درباره موضوعات مختلف اقدام به نامه نگاری می کند و در نامه های خود مطالب بعضا نادرست را هم با اعتماد به نفس و ژست حق به جانب بیان می کند.
از نامه ها و سخنان بعضا نادرست ایشان که بگذریم اخیرا در  نامه خود به سردار جعفری مطلبی را بیان کردند که جای تامل دارد و آن اینکه در بندی از نامه خود درباره تصمیم به مذاکره با آمریکا نوشته اند: " اعلام چنین نظراتی به نمایندگی از ملت باید توسط نماینده و منتخب ملت یعنی رییس جمهور انجام شود نه هر مقامی."
ایشان خواسته یا ناخواسته وارد موضوعی شدند که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.
با توجه به گفته آقای مطهری ظاهراً رییس جمهور بالاترین مقام رسمی کشور است و همین طور بیان موضع نظام در مورد مسائل مهمی چون مذاکره با آمریکا تنها باید از طریق رییس جمهور انجام شود.
اولا که آقای مطهری باید بداند که رسمی بودن یا نبودن یک مقام در کشور را قانون اساسی آن کشور مشخص می کند و طبق قانون اساسی ایران رهبری بالاترین مقام رسمی کشور است و طریقه تصمیم گیری در مورد مسایل مهم کشور را رهبری معین می کند و اگر صلاح بداند به شورای عالی امنیت ملی و یا مجمع تشخیص مصلحت و یا هر جای دیگری برای تصمیم گیری ارجاع می دهد و اگر هم لازم بداند شخصا تصمیم گیری می کند و این اختیار را هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ شرعی دارد. در مورد اعلام نظر نظام هم رهبری اگر مصلحت بداند آن را به رییس جمهور می سپارد و اگر لازم بداند خود اعلام می کند.
آقای مطهری حتما می دانند که در هر کشوری مقامات آن کشور بر اساس قانون آن کشور تعیین می شوند نه با نظر آمریکا و سازمان ملل و غیره. همان طور که در آمریکا رییس جمهور بالاترین مقام است در کشوری دیگر پادشاه آن کشور بالاترین مقام است و  یا در کشوری دیگر ملکه و ... و در هر کشوری بنابر قانون اساسی آن کشور مقامات تعریف می شوند و در  قانون اساسی کشور ما که رای ۹۸ درصدی مردم را دارد رهبری بالاترین مقام کشور است.
ثانیا آقای مطهری طوری صحبت کرده اند که گویا تنها رییس جمهور منتخب ملت است. هر چند ظاهرا برای بعضی از همفکران ایشان مهم است که چه کسی رییس جمهور باشد. اما مزید اطلاع آقای مطهری باید گفت که همه مسئولین این کشور منتخب ملت هستند و به خصوص مقام رهبری به طریقی خاص منتخب ملت است و نه فقط رییس جمهور محبوب ایشان.
احتمالا از نظر آقای مطهری در کشور هایی که نخست وزیر از طریق رای اعتماد مجلس آن کشور انتخاب می شود نماینده ملت نیست و نمی تواند در مورد مسائل مهم کشورش اعلام نظر کند.
اما این نکته که مسئولین کشور در مورد خاص و مهمی چون مذاکره با آمریکا نباید زودتر از بالاترین مقام رسمی کشور ( که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرن رهبری است) اظهار نظر کنند مورد قبول است وحرف درستی است.
  

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.


کد امنیتی