آماده‌باش ارتش اسرائیل در مرز با لبنان/ آغاز عملیات نظامی برای انهدام تونل‌های حزب‌الله


ارتش رژیم صهیونیستی با اعلام حالت آماده‌باش نظامی در مرز سرزمین‌های اشغالی با لبنان، عملیاتی را برای کشف "تونل‌های هجومی" حزب‌الله آغاز کرد.

12/4/2018 11:01:58 AM
کد خبر: 433

ارتش رژیم صهیونیستی با اعلام حالت آماده‌باش نظامی در مرز سرزمین‌های اشغالی با لبنان، عملیاتی را برای کشف "تونل‌های هجومی" حزب‌الله آغاز کرد.

به گزارش سارنا به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام ارتش رژیم صهیونیستی این عملیات در شمال سرزمین‌های اشغالی و امتداد مرزها با لبنان آغاز شده و هدف از آن کشف تونل‌هایی است که اسرائیل مدعی است حزب‌الله در این مناطق حفر کرده تا به واسطه آنها به داخل "اراضی اسرائیلی" نفوذ کند.

بنا بر اعلام شبکه اسکای نیوز، آنگونه که ارتش اسرائیل اعلام کرده این عملیات بنا نیست به داخل مرزهای لبنان کشیده شود و تنها در داخل اراضی اشغالی پیگیری می‌شود و در آن ارتش با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به دنبال کشف تونل‌های حفر شده احتمالی در مرز با لبنان خواهند بود.

ستاد ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای درباره این عملیات که "سپر شمال" نام‌گذاری شده، اعلام کرد این عملیات بزرگ‌ترین تحرک نظامی اسرائیل در مرز با لبنان از سال 2014 است و ارتش خود را برای هر سناریویی آماده کرده است.

در این بیانیه رژیم صهیونیستی ایران را به حمایت و پشتیبانی مالی از ساخت پروژه‌های تونلی حزب‌الله  لبنان متهم کرده و ارتش لبنان را نیز سرزنش کرده و گفته است "وجود این تونل‌ها نشاندهنده عمل نکردن ارتش لبنان به مسئولیت‌هایش است".

در این راستا منابع خبری فاش کردند، بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل در دیدار روز گذشته خود با مایک پامپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا در بروکسل پیامی را به وی داده مبنی بر اینکه "فعالیت‌های حزب‌الله را متوقف کنید و الا اسرائیل خود حزب‌الله لبنان را متوقف خواهد کرد.

این منابع خبری افزودند، این دیدار که اسرائیلی‌ها آن را فوری و فوق‌العاده توصیف کردند در ادامه موضع‌گیری‌های قبلی اسرائیل است که تقریبا دو ماه پیش به واسطه فرانسه پیام‌هایی با این مضامین به بیروت رساند. اسرائیل در آن زمان تهدید کرد، اگر دولت لبنان به مقابله با حزب الله برنخیزد و مانع از افزایش توانمندی نظامی آن نشود، دست به حمله نظامی می‌زند.

گرچه اسرائیل اعلام کرده که این عملیات یک عملیات هجومی نیست اما احتمال اینکه یک اشتباه یا ماجراجویی نظامیان اسرائیلی باعث آغاز یک درگیری گسترده با حزب‌الله شود، وجود دارد به ویژه آنکه هدف اصلی این عملیات کم سابقه از میان برداشتن تونل‌های متعلق به حزب‌الله در مرز با سرزمین‌های اشغالی اعلام شده است.

در جنگ‌های پیشین اسرائیل با گروه‌های مقاومت چه در غزه و چه در لبنان، ارتش اسرائیل در برابر عملیات‌هایی که مقاومت با استفاده از تونل طرح‌ریزی کرده بودند، بسیار آسیب‌پذیری ظاهر شد و همین دلیل باعث شده رژیم صهیونیستی بخش ویژه‌ای را در ارتش ایجاد کند که به شکل ویژه به مقابله با تونل‌ها می‌پردازد.

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.


کد امنیتیمتن دیدگاه شما: