قطع وابستگی کشور به الکترودهای جوش نانو با همت محققان کشور


سره الکترود نقطه جوش از قطعات با کاربردهای وسیع در صنعت خودروسازی و تولید لوازم خانگی است که تاکنون کشور به خارج وابستگی داشته است، ولی گروهی از محققان کشور با تولید نانو الکترودهای جوش از خروج ارز جلوگیری کردند.

10/11/2020 9:28:25 AM
کد خبر: 5055

سره الکترود نقطه جوش از قطعات با کاربردهای وسیع در صنعت خودروسازی و تولید لوازم خانگی است که تاکنون کشور به خارج وابستگی داشته است، ولی گروهی از محققان کشور با تولید نانو الکترودهای جوش از خروج ارز جلوگیری کردند.

به گزارش سارنا به نقل از ایسنا، آرش کمان‌کش، مدیرعامل شرکت فناور تولیدکننده این محصول از فروش ۳۰۰ هزار الکترود جوش نانو تولید شده در این شرکت به شرکت‌های خودروسازی از ابتدای سال تاکنون، خبر داد و گفت: سره الکترود نقطه جوش (نانو کامپوزیت مس – آلومینا) در مونتاژ بدنه خودرو (رباتیک و دستی)، لوازم خانگی و صنعت جوشکاری کاربرد وسیعی دارد.

وی با بیان اینکه این الکترودهای جوش نانو برای استفاده در صنعت خودروسازی بسیار مناسب هستند، افزود: از آن‌ جایی که شرکت ایران‌خودرو به جوش‌ با مقاومت ویژه‌ای نیاز دارد، از این رو از الکترودهای نانو استفاده می‌کنند.

کمان‌کش مشتری دیگر این محصول را شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی دانست و ادامه داد: سره جوش مقاومتی پرمصرف‌ترین قطعه در صنعت تولید خودرو و لوازم‌خانگی است، به گونه‌ای که بیش از ۹۵ درصد قطعات بدنه‌ خودرو، با این نوع جوش ساخته می‌شوند. این دستگاه مجهز به یک فک است که دو سره (الکترود) جوش روی آن قرار می‌گیرد.

مجری طرح، آرترود را نانوکامپوزیتی از جنس مس و نانو ذرات آلومینا دانست که در ساخت سره‌های الکترود جوش مقاومتی به‌کار رفته است، اظهار کرد: این محصول، مقاومت مکانیکی و هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی دارد؛ این ویژگی‌ها جزء جدایی ناپذیر الکترودهای جوشکاری مقاومتی است.

کمان‌کش با تاکید بر اینکه در این محصول از نانوذرات برای افزایش عمر قطعات استفاده شده است، خاطر نشان کرد: با این کار عمر قطعات ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

به گفته وی، در طول ۵۰ ساله تولید خودرو در ایران، کشور ما همواره در زمینه‌ قطعات سره الکترود وابسته به کشورهای خارجی بوده است. لذا به واسطه ورود این قطعات، میزان زیادی ارز از کشور خارج شده و صنعت مونتاژ خودرو همواره صنعتی وابسته بوده است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، وی یادآور شد: این شرکت با تلاش متخصصان خود موفق به ایجاد دانش فنی و بومی سازی فناوری تولید قطعات سره الکترود جوش مقاومتی، شامل کلاهک‌های جوش نقطه‌ای و نازل‌های جوش زیر پودری، شده است. با انجام این مهم، کاهش خروج ارز از کشور و وابستگی صنعت خودروسازی محقق شده است.

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.