المپیک توکیو| ایران با طلای تاریخی گنج زاده در رده بیست و هفتم ایستاد


کاروان ایران سی و دومین دوره بازی های ٢٠٢٠ توکیو را با نشان زرین سجاد گنج زاده در اولین حضور کاراته در المپیک پایان داد و کشورمان با کسب هفت مدال تا این لحظه در جایگاه بیست هفتم ایستاد.

8/7/2021 8:05:14 PM
کد خبر: 6994

به گزارش سارنا به نقل از فارس فارس، نمایندگان ایران در این دوره از بازی ها با ۶۶ ورزشکار در ۱۶ رشته در حالی به توکیو اعزام شدند که در چهار رشته تیراندازی و کشتی و وزنه برداری و کاراته مدال گرفتند. 

کاراته در نخستین حضور تاریخی خود در المپیک حماسه ساز شد و سجاد گنج زاده در وزن به اضافه ٧٥ کیلوگرم  سومین نشان طلایی کاروان ایران و نخستین طلای کاراته در المپیک را در تاتامی شکار کرد.
رشته ای که انتظار مدال آوری در آن متصور نبود طلایی شد و گنج زاده گنج خود را در توکیو برداشت کرد.
البته هنوز رقابت ها در این روز ادامه دارد و پس از پایان رقابت های سایر ورزشکاران نتیجه جایگاه نهایی ایران تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.

جواد فروغی در دومین روز بازی ها غیرمنتظره‌ترین مدال طلا را برای ایران گرفت و با ۴۲ سال مسن ترین مدال آور ایرانی در تاریخ المپیک شد.

فروغی برای نخستین بار هم تیراندازی را در تاریخ المپیک صاحب مدال کرد.

محمدرضا گرایی دومین طلایی ایران و نخستین طلایی کشتی فرنگی در وزن ۶۷ کیلوگرم بود که با هوش و ذکاوت مثال زدنی و باج ندادن به حریفان ریز و درشت، به روی سکوی نخست رفت.

علی داوودی جوان اول وزنه‌برداری ایران با ثبت رکورد مجموع ۴۴۱ کیلوگرم و ضرب نخستین مدال نقره در المپیک توکیو به یک دهه ناکامی ایران در دسته فوق سنگین پایان داد.

اما دومین نقره کاروان و نخستین نقره در کشتی آزاد را حسن یزدانی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم کشورمان در مبارزه فینال این وزن در بازیهای المپیک توکیو با شکست برابر «دیوید تیلور» آمریکایی کسب کرد.

محمدهادی ساروی فرنگی‌کار وزن ۹۷ کیلوگرم ایران در مبارزه رده‌بندی در بازی‌های المپیک توکیو با پیروزی مقابل کشتی‌گیر فنلاندی به مدال برنز دست یافت؛ این نخستین مدال کشتی کشورمان در المپیک ۲۰۲۰ بود.

اما آخرین مدال کاروان ایران توسط امیرحسین زارع آزادکار وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشورمان با پیروزی مقابل نماینده چین، کسب شد که جنش از برنز بود.

در این رویداد ١٠ زن ورزشکار در حالی به این رویداد اعزام شدند که بهترین جایگاه در قایقرانی کسب شد. نازیین ملایی که با نایب قهرمانی در مسابقات گزینشی ژاپن توانسته بود سهمیه روئینگ ایران را قطعی کند، نخستین ورزشکار ایرانی بود که در توکیو  به مصاف حریفان خود رفت و با عملکرد مناسب خود موجب  شد تا رکورد بهترین نتیجه یک پاروزن ایرانی در ادوار المپیک به ثبت برسد. 

پیش از این بهترین عنوان یک قایقران زن ایرانی بیست و پنجمی بود. ملایی در این دوره از بازی‌های المپیک موفق شد در جایگاه یازدهم قرار گیرد.

در المپیک توکیو یک‌هزار و ۵۸ مدال طلا، نقره و برنز توزیع می‌شود که از بین مجموع مدال ها ۳۳۹ مدال طلا، ۳۳۹ نقره و ۳۸۰ برنز است. 

همچنین تا این لحظه چین، آمریکا و ژاپن در سه جایگاه برتر المپیک قرار دارند.

ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶ با کسب سه طلا و یک نقره و چهار برنز در وزنه‌برداری، تکواندو، کشتی در جایگاه بیست و پنجم ایستاد.

این دوره از بازی های المپیک  که از اول مردادماه امسال به میزبانی توکیو آغاز شد فردا یکشنبه ۱۷ مردادماه با آیین اختتامیه به کار خود پایان می دهد.

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.