«حسینیه ایران» در سیما به راه می‌افتد/واکاوی سریال‌ها در شبکه یک


مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در نشست خبری برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه‌های مختلف تلویزیون را تشریح کرد.

8/8/2021 5:22:52 PM
کد خبر: 7005

به گزارش سارنا به نقل از مهر، جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در نشست معرفی برنامه‌های محرمی تلویزیون که امروز یکشنبه ۱۷ مرداد به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: شعار «نسل به نسل در پناهت هستیم» که برای ماه محرم انتخاب شده است با هماهنگی همه دستگاه‌های فرهنگی کشور که ستادها عضو آن هستند به جمع بندی رسیده و محور اصلی‌اش روی تربیت نسلی است.

وی ادامه داد: ما برای این ایام سه پویش تعریف کرده‌ایم؛ یکی «نذر حسینی» که کمک‌ها و نذورات مردمی را با توجه به مشکلات معیشتی مردم به سمت کمک مومنانه سوق می‌دهد، پویش بعدی «هر خانه یک حسینیه است» که سعی داریم نصب پرچم بر سر در منازل و سیاهپوش کردن خانه‌ها را ذیل این پویش تبلیغ کنیم که با توجه به شرایط کروناطراحی شده است. همچنین پویش «نسل حسینی» را داریم که ذیل آن با موضوع خانواده و تربیت نسل حسینی مبتنی بر آموزه‌های عاشورا انجام می‌شود.

مدیر شبکه قرآن تصریح کرد: چند ملاحظه با توجه به شرایط کرونایی کشور داریم اول ضرورت الگوسازی برگزاری مراسم و هیئت‌های عزاداری طراز است که چند ویژگی هم دارد و سعی می‌کنیم در این رابطه فرهنگسازی کنیم. بحث توجه ویژه به موضوعات اخلاقی و احکام در منابر از جمله اینهاست تا هیات هایی که در شرایط کرونا فعالیت دارند با این ملاحظات پیش روند.

وی تصریح کرد: ملاحظه‌ای داریم که استفاده از مداحان استانی سراسر کشور در سیماست و معرفی چهره‌های جوان و جدید در حوزه مرثیه خوانی و بحث‌های کارشناسی از ملاحظات ماست و امسال هم دنبال این هستیم که اتفاق بیفتد.

استقبال از «حسینیه ایران» در سال گذشته

شیخ اکبری یادآور شد: سال قبل در قالب حسینیه ایران برنامه ۹۶ مداح و کارشناس روی آنتن سیما رفت که این نوع پوشش با اقبال مواجه شد. سال قبل بیش از ۵۰ درصد مداحی‌ها و حدود ۳۵ درصد سخنرانی‌ها مخاطب داشت.

وی با اشاره به اجرای مجدد حسینیه ایران یادآور شد: تجربه‌ای سال قبل داشتیم و امسال هم قوی‌تر و متمرکزتر ادامه می‌دهیم و آن حسینیه تلویزیونی ایران است. مردم می‌توانند از این حسینیه در ساعت‌های مختلف استفاده کنند. برنامه‌ریزی ما به این شکل است که از ۶ صبح حسینیه آغاز می‌شود و تا یک بامداد ادامه دارد. مخاطب می‌تواند براساس جدولی که اعلام می‌شود در هر شبکه و هر ساعت مخاطب قرار بگیرد. امسال با توجه به شرایط کشور ممکن است قشر زیادی از مردم نتوانند در مراسم‌ها شرکت کنند و وظیفه سیماست که این شرایط را در خانه‌ها فراهم کند.

مدیر شبکه قرآن اضافه کرد: در کنار اینها، برنامه‌ریزی هایی برای تاسوعا و عاشورا انجام شده است تا انعکاس شور و شعور حسینی را داشته باشیم. برنامه‌ای که محورش شبکه قرآن و معارف سیماست پویش با قرآن است. از اعمالی که امام حسین (ع) در شب عاشورا روی آن تاکید شده است قرائت قرآن بوده است و سعی داریم بر این اساس نوعی فرهنگسازی در همه هیات‌ها شود. محفلی قرانی هم به صورت زنده تا سحر خواهیم داشت. برنامه‌ریزی برای پوشش نماز شهر عاشورا هم شده است، مراسم‌های شیرخوارگان حسینی و… که از ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز گرفته‌اند پوشش داده می‌شود.

شیخ اکبری تصریح کرد: شبکه یک با سخنرانی حجت الاسلام عالی هر شب برنامه دارد و برنامه «این شب‌ها» هر شب ساعت ۲۳:۴۵ با محور معارف عاشورا پخش می‌شود و برنامه اصلی «حسینیه ایران» است که ضمن آن هیات هایی که برنامه دارند پوشش داده می‌شود. همچنین این شبکه برنامه «سریالیست» را دارد که در این دهه به سریال‌های محرمی سیما می‌پردازد.

وی اضافه کرد: شبکه دو مستندی را تولید کرده است که با نام «یک قرن با حسین» پخش می‌شود و تاریخ عزاداری و آیین‌های عاشورایی را در یک قرن گذشته بررسی کرده است. این مجموعه ۱۷ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای خواهد بود و همچنین مستند «صادق الوعد» درباره آیین‌های عزاداری در اردبیل را پخش می‌کند. برنامه «کوی محبت» نیز هر شب از کربلا پخش می‌شود و روایتگری آن بر عهده صابر خراسانی و کارشناسی آن بر عهده شیخ حسین انصاری است.

برنامه‌ریزی شبکه‌های مختلف در محرم

شیخ اکبری با اشاره به برنامه‌های شبکه سه گفت: شبکه سه «تکیه گاه» را به صورت زنده با محور هیات‌های سراسر کشور را پوشش می‌دهد. «موکب ثارالله» و مستند «ادب حضور» را هم پخش می‌کند. این شبکه به لحاظ ریتم تند جدول پخش برنامه‌های معارفی کوتاه را هم در لابلای برنامه‌ها دارد و هر روز ۱۱ صبح سخنرانی حجت الاسلام رفیعی پخش می‌شود. شبکه چهار برنامه‌هایی را برای قشر فرهیخته از جمله برنامه «سوره» دارد که موضوع اصلی آن بنی امیه است. برنامه «سرگذشت» را هم با موضوع ترکیب بندی‌های عاشورایی و با اجرای ساعد باقری دارد. همچنین برنامه «نغمه های عاشورایی» در ۱۰ ویژه برنامه با ۱۰ مداح شاخص استان‌ها پخش می‌شود که به مداحی‌های استانی و آیین‌هایی که در استان‌های مختلف کشور اجرا می‌شود، می‌پردازد.

مدیر شبکه قرآن ادامه داد: شبکه پنج سیما ویژه برنامه‌ای با نام «واحه» دارد که هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن می‌رود و یک مستند تک قسمتی با موضوع جریان‌های انحرافی دارد. برنامه دیگری ذیل حسینیه تلویزیونی ایران است که هرروز ساعت ۱۶ سخنرانی حجت الاسلام پناهیان را پخش می‌کند.

وی ادامه داد: شبکه آموزش «بفرمایید روضه» را هر روز ساعت ۱۷ پخش می‌کند و هر شب ساعت ۱۲ تا سحر نواهای عاشورایی دارد. شبکه مستند نیز مجموعه مستندی با محور هیات دارد و بحث خدمات اجتماعی آنها را پوشش می‌دهد. همچنین شبکه نسیم «با حسین حرف بزن» را در ۱۰ برنامه پخش می‌کند. شبکه امید ویژه برنامه «مثل قاسم» را دارد که یک سخنرانی و مداحی هر شب ۲۰ تا ۲۱ دارد. شبکه افق نیز ویژه برنامه «تکیه» را پخش می‌کند.

وی در پایان گفت: در شبکه قرآن و معارف سیما هم برنامه اصلی «حسینیه تلویزیونی ایران» است و از ۶ صبح تا یک بامداد این حسینیه پخش می‌شود. ساعت ۷ آیت‌الله جوادی آملی و بعد از آن سخنرانی حجت‌الاسلام مجتبی تهرانی که برای اولین بار پخش می‌شود را داریم و همچنین سخنرانی حجت الاسلام میرباقری بعد از نماز مغرب و عشا پخش می‌شود.

عطیه موذن

نظر بدهید


نام:


ایمیل:


موضوع:


توجه: دیدگاه هایی که حاوی توهین و تهمت و یا فاقد محتوایی که به بحث کمک میکند باشند احتمالا مورد تایید قرار نمیگیرند.